Jak leczyć rwę kulszową w Poznaniu?
Schorzenie nazywane potocznie zapaleniem korzonków objawia się głównie silnym bólem w lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa z promieniowaniem aż do stopy. Im wcześniej chory podda się diagnostyce i odpowiedniemu leczeniu, tym większe szanse na całkowite wyzdrowienie bez konieczności przeprowadzania zabiegu chirurgicznego. Sprawdź, kto może zdiagnozować ischialgię.
Jakie są przyczyny rwy kulszowej?
Do tego rodzaju schorzenia dochodzi podczas ucisku na korzeń nerwowy (najczęściej w miejscu kanału kręgowego) oraz w przypadku zwyrodnienia kręgosłupa. Wśród innych powodów można wymienić stan zapalny w organizmie, zmiany ropne lub guzy nowotworowe, które powodują wspomniany ucisk na nerwy, a także przebyte choroby zakaźne. Pierwsze odczuwalne objawy rwy kulszowej to ból w okolicy krzyża i pleców (głównie kręgosłupa w części lędźwiowej) z promieniowaniem do pośladka, drętwienie palców i przykurcze w nogach.
Najpopularniejsze metody leczenia tego schorzenia
Podjęcie przez lekarza jakichkolwiek działań wymaga przeprowadzenia szczegółowej diagnozy i rozpoznania rodzaju ischialgii. Ze względu na miejsce odczuwalnego bólu można wymienić rwę kulszową udową, lędźwiową oraz barkową. O sposobie leczenia decyduje również stan pacjenta. Wśród najczęściej stosowanych metod można wymienić m.in.:
- podawanie leków przeciwb ólowych i przeciwzapalanych wraz z kilkudniowym odpoczynkiem,
- wykonywanie zastrzyków domięśniowych,
- ćwiczenia rehabilitacyjne i zabiegi fizykoterapeutyczne,
- przeprowadzenie operacji (laminektomii, mikrodiscektomii).
Do jakiego lekarza udać się przy podejrzeniu ischialgii?
Większość osób zapewne uda się do lekarza rodzinnego, który przy niewielkich atakach może przepisać jedynie leki przeciwbólowe, aby uśmierzyć ból. Jednak przy mocno zaawansowanej chorobie internista będzie musiał wystawić skierowanie do specjalisty, który podejmie odpowiednie leczenie. Czy jednak warto przejść tak długą drogę i czekać na termin wizyty u ortopedy lub neurologa? Na terenie Poznania rwa kulszowa jest leczona również prywatnie w gabinetach z szybkimi terminami konsultacji.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Badanie głowy EEG — kiedy jest wykonywane?
Elektroencefalogram to prosta i nieinwazyjna metoda diagnostyczna, której celem jest szczegółowe zbadanie bioelektrycznej czynności mózgu i odnalezienie przyczyny problemów neurologicznych. Technik EEG dokonuje zapisu fal mózgowych, a następnie otrzymany wynik zostaje poddany ocenie medycznej. Spraw
Victim shaming i jego skutki
Zjawisko wtórnej wiktymizacji nie jest niestety niczym rzadkim w obecnych społeczeństwach, także polskim. Daje to szereg złych skutków. Obwinianie ofiary przestępstwa o to, że jej się ono przydarzyło, nie może być niczym dobrym, ale wiele osób dopuszcza się tego nawet nieświadomie — tym bardziej ni