Do kogo zwrócić się w Poznaniu z rwą kulszową?
Ischialgia to schorzenie wywołujące dokuczliwy ból w okolicy kręgosłupa, który promieniuje do pośladka, a z czasem także do palców u nóg. Wczesne podjęcie leczenia w połączeniu z indywidualnie dobranymi ćwiczeniami rehabilitacyjnymi może pomóc wyeliminować odczuwalny dyskomfort oraz zapobiec nawrotom choroby. Sprawdź już teraz, jak poradzić sobie z rwą kulszową.
Jakie są przyczyny i objawy zapalenia korzonków?
Najczęściej ischalgia pojawia się w momencie, gdy dochodzi do ucisku na nerw korzeniowy lub w przypadku występowania zwyrodnienia kręgosłupa. Na tego rodzaju schorzenie narażone są w szczególności osoby prowadzące siedzący tryb życia, kierowcy, kobiety w ciąży czy pracownicy fizyczni (przenoszący ciężkie przedmioty) i osoby otyłe. Poza wspomnianym promieniującym bólem, u chorego mogą także występować takie objawy jak:
- mrowienie i drętwienie,
- osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych.
Lekarz rodzinny, ortopeda czy neurolog — do kogo zwrócić się o pomoc?
Większość pacjentów w pierwszej kolejności udaje się do internisty, który przepisuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne — doustne lub w formie zastrzyków domięśniowych. W sytuacji, gdy ból jest silny i utrzymuje się przez dłuższy czas, lekarz może skierować pacjenta do specjalisty. Na terenie Poznania rwa kulszowa jest leczona prywatnie oraz w gabinetach NFZ. Po zastosowaniu określonych środków farmakologicznych warto pomyśleć o profilaktyce, dzięki której ryzyko ponownego zachorowania ogranicza się do minimum. Mowa oczywiście o zabiegach z zakresu fizjoterapii neurologicznej. Proponowane przez rehabilitantów ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie.
Czy w przypadku ischialgii konieczna jest operacja?
Należy od razu podkreślić, że zabiegi chirurgiczne są zwykle ostatecznością i dotyczą niewielkiej liczby pacjentów zmagających się ze schorzeniem. Lekarz może zalecić operację w przypadku, gdy żadne inne dostępne metody leczenia nie przynoszą efektów lub pacjent zwrócił się o pomoc w późnym stadium choroby i zmaga się z takimi objawami jak zaburzenie funkcji oddawania moczu, osłabienie mięśni kończyn dolnych oraz problemy z poruszaniem.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Badanie głowy EEG — kiedy jest wykonywane?
Elektroencefalogram to prosta i nieinwazyjna metoda diagnostyczna, której celem jest szczegółowe zbadanie bioelektrycznej czynności mózgu i odnalezienie przyczyny problemów neurologicznych. Technik EEG dokonuje zapisu fal mózgowych, a następnie otrzymany wynik zostaje poddany ocenie medycznej. Spraw
Victim shaming i jego skutki
Zjawisko wtórnej wiktymizacji nie jest niestety niczym rzadkim w obecnych społeczeństwach, także polskim. Daje to szereg złych skutków. Obwinianie ofiary przestępstwa o to, że jej się ono przydarzyło, nie może być niczym dobrym, ale wiele osób dopuszcza się tego nawet nieświadomie — tym bardziej ni